شرکت کالا و انرژی کیا خاورمیانه

پتروشیمی آبادان تاریخچه و فرآورده های نفتی آن

پتروشیمی آبادان تاریخچه و فرآورده های نفتی آن

پتروشیمی آبادان

درباره شرکت پتروشیمی آبادان

شرکت پتروشیمی آبادان که از قدیمی ترین  واحد های پتروشیمی ایران است علاوه بر محصولات متنوع در سال های پس از انقلاب برنامه رشد و توسعه خود را ادامه داده است در زیر بخش کوتاهی از تاریخچه این شرکت که ریشه در تاریخ نفت دارد را بیان می دهیم.

پس از کشف نفت توسط بریتانیا و استخراج آن در ایران لزوم احداث کارخانه‌های بالا دست در راستای جلوگیری  از خام فروشی در کشور احساس شد.  پس از تأسیس پالایشگاه آبادان به عنوان نخستین پالایشگاه ایران و با توجه به وجود گاز فراوان همراه با نفت استخراجی و همچنین کشف میادین گازی در سال‌های بعدی کشور نیاز به محصولات پتروشیمی را بیش از پیش احساس نمود این نیاز باعث گردید که سازمان برنامه و بودجه کشور در سال ۱۳۴۲ انستیتو نفت فرانسه مأمور کند تا مکان‌ یابی ایجاد صنایع پتروشیمی در ایران را بررسی نماید؛ و با توجه به نزدیکی آبادان به میادین نفتی و همچنین وجود خط لوله‌های نفت در این نقطه جغرافیایی که برای  پالایشگاه آبادان احداث گردیده بود و  همچنین دسترسی به منابع آب شیرین دائمی به دلیل مجاورت آبادان با رودخانه اروند رود این مطالعات منجربه  انتخاب شهر آبادان و تأسیس شرکت سهامی پتروشیمی آبادان با مشارکت ۷۴٪ سهم شرکت ملی پتروشیمی و ۲۶٪ سهم شرکت ب اف گودریج آمریکا گردید.

همچنین در سال ۱۳۴۶ به دلیل اینکه درون کشور هیچ‌گونه تجربه ساخت مجمتع‌های پتروشیمی وجود نداشت عملیات ساختمانی مجتمع توسط شرکت لاماس آمریکا آغاز و تنها پس از دو سال در سال ۱۳۴۸ رسماً به بهره‌برداری رسید.

ظرفیت اولیه تولید سالانه ۲۰۰۰۰ تن پی وی سی , ۱۰۰۰۰ تن دودسیل بنزن و ۲۴۰۰۰ تن سود سوز آور بوده است. 

در سال ۱۳۵۴ طرح گسترش به منظور افزایش تولید پی وی سی به ۶۰۰۰۰ تن در سال به اجرا در آمد.

مجتمع پتروشیمی آبادان در طی سالهای ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ بر اثر آتش جنگ ۸ ساله ایران و عراق ویران شد. پس از پایان جنگ توسط نیروهای متخصص مجتمع بازسازی گردید و به خط تولید بازگشت.