شرکت کالا و انرژی کیا خاورمیانه

پتروشیمی شازند اراک تاریخچه و فرآورده های آن

پتروشیمی شازند اراک تاریخچه و فرآورده های آن

پتروشیمی شازند

تاریخچه پتروشیمی شازند اراک

طرح مجتمع پتروشیمی شازند (اراک) یکی از عظیم ترین طرح های صنعتی بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است. این طرح مهم و زیربنایی در راستای سیاست کلی صنعت پتروشیمی در زمینه ایجاد و توسعه صنایع مادر، توسعه و رونق صنایع پایین دستی و هماهنگ با اهداف اقتصادی، اجتماعی برنامه پنج ساله اول نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گام های نهایی تکمیلی را پشت سر گذاشته و به بهره برداری رسیده است.

پس از انجام بررسی های اولیه، این طرح در سال ۱۳۶۳ به تصویب شورای عالی اقتصاد رسید. در سال ۱۳۶۴ طراحی و مهندسی واحد الفین که اولین و مهم ترین واحد مجتمع است، آغاز گردید و متعاقباً قرارداد طراحی و مهندسی و خرید ماشین آلات سایر واحدها امضاء و از سال ۱۳۶۸ کارهای نصب و ساختمان صنعتی شروع گردید.
در اوایل سال ۱۳۶۶ شرکت سهامی پتروشیمی اراک با مشارکت شرکت ملی صنایع پتروشیمی با ۵۱ درصد سهام و بانک ملی ایران با ۴۹ درصد سهام تاسیس گردید و طرح در چهارچوپ سیاست های این شرکت که اجراء و بهره برداری کامل آن است در مدار تولید قرار گرفت.
طرح عظیم پتروشیمی شازند (اراک) به علت سیاست های فنی و اقتصادی در طول اجرا مراحل و مقاطع مختلفی را پشت سر گذاشت و نهایتاً در دو فاز متمایز و مشخص اجرا و به بهره برداری نهایی رسید. فاز اول بهره برداری از واحدهای سرویس های جانبی و تاسیسات عمومی و مشترک از سال ۱۳۷۱ آغاز گردید و واحدهای فرایندی شامل واحدهای الفین و واحدهای تولیدی پایین دستی در سال ۱۳۷۲ و سال های بعد مجموعه واحدهای فرایندی در مدار تولید قرار گرفتند و در فاز دوم و سوم واحدهای نواحی ۲ و ۳ شامل واحدهای ذیل زنجیره تولیدات پلیمری و شیمیایی تکمیل نمودند.

محصولات پتروشیمی شازند

 1. واحد اسید استیک
 2. واحد استات وینیل
 3. واحد اکسید اتیلن
 4. واحد اتیلن گلیکل
 5.  واحد دو اتیل هگزانول
 6. واحد اتانل آمین
 7. واحد اتوکسیلات
 8. واحد پلی اتیلن سبک خطی
 9. واحد پلی اتیلن سنگین
 10. واحد پلی پرو پیلن
 11. واحد بوتادین
 12.  واحد پلی بوتادین
 

از سال ۱۳۷۹ همزمان با تکمیل واحدها، طرح و توسعه مجتمع با هدف افزایش ظرفیت واحدها به تصویب رسید که فاز اول آن در مهرماه سال ۱۳۸۴ و عملیات اجرایی فاز دوم در تابستان سال ۱۳۸۶ به انجام رسید. 

ظرفیت کامل تولید این مجتمع پس از انجام طرح توسعه به بیش از ۱.۸۰۰.۰۰۰ تن در سال رسیده است. با درخواست و پیگیری نماینده شهرستان شازند و تصویب مجمع عمومی از تاریخ ۱۳۸۹/۰۳/۰۸ نام شرکت پتروشیمی اراک به شرکت پتروشیمی شازند تغییر یافت.

این مجتمع در جوار پالایشگاه نفت شازند اراک واقع در کیلومتر ۲۲ جاده اراک – همدان و در زمینی به مساحت ۵۲۳ هکتار احداث گردیده‌ است.